Iværksætterkursus – Modul 2: Salg, markedsføring og kommunikation

Salg, markedsføring og kommunikation – fra idé til kunder

På denne dag arbejder vi videre med din forretning med udgangspunkt i Business Model Canvas og sætter særligt fokus på salg, markedsføring og kommunikation.

Vi dykker ned i, hvordan du bliver tydelig for dine kunder, og hvordan din viden om målgruppe og kundebehov kan bruges aktivt i både din kommunikation og dit salg. Arbejdet kobles direkte til din forretningsmodel, så det, du vælger at sige og gøre, understøtter den forretning, du er ved at bygge.

Dagen handler om at hjælpe dig med at:

  • blive klar på, hvem du henvender dig til
  • forstå sammenhængen mellem kommunikation, salg og markedsføring
  • arbejde med relationer frem for klassisk reklame
  • bruge din viden om kunden til at træffe valg om budskaber og kanaler

Du arbejder bl.a. med:

  • målgrupper og konkrete personas
  • hvordan dine kundesegmenter og værdiløfte hænger sammen
  • hvordan dine valg påvirker resten af din Business Model Canvas

Dagen veksler mellem oplæg og øvelser, hvor du videreudvikler din canvas og får skabt større klarhed over, hvordan du tiltrækker og fastholder kunder.

Målet er, at du går hjem med:

  • en skarpere forståelse af dine kunder
  • tydeligere valg omkring kommunikation og markedsføring
  • en videreudviklet Business Model Canvas, der afspejler dine strategiske valg

Til kurset skal du medbringe egen computer. Der vil være sørget for let forplejning til kurserne.

Hvem kan deltage?

Kurset er åbent for alle med bopæl i Haderslev Kommune – uanset alder, branche og erfaring.
Du behøver ikke have en færdig idé – blot lysten til at arbejde med iværksætteri og udvikle din forretning sammen med andre.

Der er 8 pladser på kurset, og ved tilmelding melder du dig til alle fire moduler.

Afbud:

Bliver du forhindret i at deltage, bedes du melde afbud hurtigst muligt og senest 24 timer før modulets start til info@her.dk. Ved manglende rettidigt afbud opkræves et no show-gebyr på 300 kr. ekskl. moms.

AI-genereret indhold

Vi anvender til tider AI-genereret materiale, når vi ønsker at opnå en bestemt visuel stil. Alle sådanne billeder er tydeligt markeret, og eventuelle personer på billederne er altid fiktive og repræsenterer ikke konkrete medlemmer, cases eller virkelige begivenheder.

Vores brug af kunstig intelligens sker med fokus på gennemsigtighed, etik og ansvarlighed og fungerer udelukkende som et supplement til – og ikke en erstatning for – vores øvrige billedmateriale.

Gå aldrig glip af et godt event eller arrangement

Vær altid opdateret på, hvad der sker af interessante erhvervsevents i Haderslev kommune

Nybygger eller tilflytter – Velkommen HER.

Haderslev er muligvis Danmarks mest erhvervsvenlige kommune. Vi er verdensmestre til at hjælpe nye virksomheder og deres medarbejdere godt på plads – hurtigt og hjerteligt.

Få hjælp til de første skridt i dag – kontakt os nu.