Tidligere arrangement

Vær med til indvielsen af Tusindemeterskoven i Fjelstrup

Bemærk venligst

Dette arrangement blev afholdt for 5 dage siden og er ikke længere gældende.

Haderslev Erhvervsråd inviterer til indvielse af Tusindemeterskoven i Fjelstrup – et lokalt grønt initiativ, der binder CO2, beskytter grundvandet og skaber nye levesteder for planter og dyr.

Tusindemeterskoven i Fjelstrup er etableret i samarbejde med lodsejere Nick og Louise V. Bowman, Naturplant, Haderslev Kommune og Growing Trees Network, og består af 12.000 træer fordelt over 3 hektar varieret, blandet løvskov.

Støt Tusindemeterskoven i Fjelstrup – donér et træ

Du eller din virksomhed kan bidrage til Tusindemesterskoen i Fjelstrup ved at donere træer til projektet. Et træ koster 18 kr. + moms, og som donor modtager du et folkeskovscertifikat med dit navn eller logo som dokumentation for bidraget. Ved donation af minimum 200 træer – eller ved løbende donation – får du desuden Growing Trees Networks logo til profilering af dit grønne tiltag samt en omtale på growingtrees.dk/sponsor.

Praktisk information

Husk gummistøvler og tag gerne en spade med – ellers kan du låne en på dagen. Vi opfordrer til samkørsel af hensyn til parkering og miljø. Ved tidlig ankomst kan du begynde at dekorere din plantepind med dit navn, en tegning eller en dedikation – til klimaet, en du holder af, eller noget andet der betyder noget for dig.

Spørgsmål? Kontakt Kim Nielsen, Growing Trees Network, på tlf. 31 13 01 03 eller kim@growingtrees.dk.

Program

Velkomst
Taler ved borgmester Mads Skau, lodsejer Nick Bowman, Gitte Eggert fra Haderslev Erhvervsråd og CEO Kim Nielsen fra Growing Trees Network. Fællessang: Vi vil plante et træ af Erik Busk.
Håndplantning af træer og dekoration af plantepinde
Fælles hygge med lidt godt til ganen
* Program er med forbehold for ændringer.
Gå aldrig glip af et godt event eller arrangement

Vær altid opdateret på, hvad der sker af interessante erhvervsevents i Haderslev kommune