Lærlinge- og Elevnetværket

Lærlingenetværket er et nyt initiativ i Haderslev – et samarbejde mellem forskellige uddannelsesinstitutioner, Haderslev Erhvervsråd og lokale virksomheder.

Et netværk med mening

Netværket skal styrke rekruttering, trivsel og fastholdelse af elever og lærlinge i Haderslev Kommune – og samtidig vise, at vi står sammen om at tage morgendagens arbejdskraft seriøst.

Lærlinge- og Elevnetværket samler lærlinge, elever, virksomheder, uddannelsesaktører og støttemedlemmer i et forpligtende fællesskab på tværs.

Formålet er at skabe viden, fællesskab og stolthed omkring det at være lærling eller elev – og give virksomhederne et stærkt redskab til at udvikle og fastholde deres medarbejdere.

Gennem Lærlinge- og Elevnetværket kan vi hjælpe med at finde og udvikle fremtidens arbejdskraft i Haderslev – til gavn for både de unge og virksomhederne i lokalområdet.

Det sociale sættes også i fokus med fælles arrangementer som bowling, biografture og stadionbesøg – det skal være attraktivt at være lærling/elev i Haderslev.

Hvorfor skal din virksomhed deltage i Lærlinge- og Elevnetværket?

En stærk start med lokal opbakning

Opstarten af netværket er muliggjort med et flot økonomisk bidrag fra LAG Haderslev-Tønder, som har valgt at støtte indsatsen for at sikre en god og bæredygtig begyndelse.

Det betyder, at vi allerede fra første dag kan skabe kvalitet, sammenhæng og stærke aktiviteter for både lærlinge og virksomheder i Haderslev, samt sikre at vi får et langtidsholdbart og bæredygtigt fundament.

Aktiviteter i det første år – 2026

I 2026 afholdes seks årlige arrangementer:

  • 4 for lærlinge og elever – med faglige oplæg, virksomhedsbesøg og sociale aktiviteter
  • 2 for virksomheder og støttemedlemmer – med fokus på rekruttering, mentorroller og inspiration Kontingent og medlemskab

Kontingentet starter fra 1.500 kr. årligt for virksomheder med lærlinge og/eller elever.

Det er også muligt at være med som støttemedlem for små 1.000 kr. om året – for dig/jer, der vil bakke op om indsatsen og være en del af fællesskabet omkring fremtidens faglærte.

Kontingentoversigt

Alle medlemstyper inkluderer deltagelse i 2 virksomhedsarrangementer + 4 lærlingeaktiviteter.

  • 1 lærling – 1.500 kr. årligt ex. moms
  • 2-3 lærlinge – 2.500 kr. årligt ex. moms
  • 4-5 lærlinge – 3.000 kr. årligt ex. moms
  • 6+ lærlinge – 3.500 kr. årligt ex. moms
  • Støttemedlem (uden lærlinge) – 1000 kr. årligt ex. moms – giver adgang til virksomhedsforummet + støtte netværket

Som medlem af netværket får jeres/dine lærlinge og elever

Bag initiativet

Lærlingenetværk er et samarbejde med skoleleder Mette Stange fra FGU Sønderjylland sammen med Gitte Eggert fra Haderslev Erhvervsråd og lokale ambassadører Finn Reinholdt Jensen (Dansani) og Keld Valentin (F. Engel).

Vær med fra begyndelsen

Vil du være med til at styrke fremtidens faglærte og bidrage til et stærkt erhvervsliv i Haderslev?

L.A.G Haderslev-Tønder

Lærlinge- og Elevnetværket er støttet af:

AI-genereret indhold

Vi anvender til tider AI-genereret materiale, når vi ønsker at opnå en bestemt visuel stil. Alle sådanne billeder er tydeligt markeret, og eventuelle personer på billederne er altid fiktive og repræsenterer ikke konkrete medlemmer, cases eller virkelige begivenheder.

Vores brug af kunstig intelligens sker med fokus på gennemsigtighed, etik og ansvarlighed og fungerer udelukkende som et supplement til – og ikke en erstatning for – vores øvrige billedmateriale.

Gå aldrig glip af et godt event eller arrangement

Vær altid opdateret på, hvad der sker af interessante erhvervsevents i Haderslev kommune

Nybygger eller tilflytter – Velkommen HER.

Haderslev er muligvis Danmarks mest erhvervsvenlige kommune. Vi er verdensmestre til at hjælpe nye virksomheder og deres medarbejdere godt på plads – hurtigt og hjerteligt.

Få hjælp til de første skridt i dag – kontakt os nu.