Et år med fremdrift og stærk kontakt til virksomhederne
Aftenen bød på et tilbageblik på året, der gik, og viste samtidig, hvordan det lokale erhvervsliv fortsat rykker sig gennem samarbejde, sparring og stærke fællesskaber.
Generalforsamlingen satte blandt andet fokus på den positive udvikling mod kommunens 2030-mål om 1.000 nye arbejdspladser. Status er nu 791, hvilket vidner om en fortsat fremdrift i det lokale erhvervsliv.
Samtidig blev der gjort status på HER’s arbejde tæt på virksomhederne i kommunen. I løbet af året er der afholdt mere end 500 møder med virksomheder i Haderslev kommune med fokus på sparring, udvikling og nye muligheder.
Året har også budt på nye fællesskaber for virksomheder, hvor relationer, viden og samarbejde er i centrum. HER har åbnet dørene for fem nye netværk og fællesskaber: VækstHER, Business Connect, Lærlinge-netværket, Made in Haderslev og Ambassadørnetværket.
Se den digitale årsberetning her
Tak til et afgående bestyrelsesmedlem – og velkommen til to nye
Ved generalforsamlingen blev der også sagt tak til bestyrelsesmedlem Ellen Mathiesen, som træder ud af bestyrelsen. En stor tak for engagementet og den indsats, hun har bidraget med.
Samtidig kunne HER byde velkommen til to nye medlemmer i bestyrelsen:
- John Engel, CEO og ejer af F. Engel
- Nikolaj Jacobsen, indehaver af Crazy Daisy og formand for Haderslev Butikker
Med de nye kræfter i bestyrelsen fortsætter arbejdet med at styrke rammerne for virksomhederne i Haderslev kommune.
Inspiration fra ekstremsportens verden

Aftenen blev rundet af med et inspirerende oplæg fra ultraløber og iværksætter Kristina Schou Madsen, som tog deltagerne med ind i en verden af toppræstationer, mentale strategier og beslutninger under pres.
Med fortællinger fra ekstreme løb i nogle af verdens hårdeste omgivelser – blandt andet 250 kilometer gennem Namibias 50 grader varme ørken og 230 kilometer i minus 40 grader nord for polarcirklen – satte hun stærke billeder på, hvad mod, fokus og vedholdenhed kan betyde.
Med afsæt i ekstremsporten delte hun konkrete værktøjer, som mange virksomheder kan spejle i deres egen hverdag, hvor der også ofte skal træffes beslutninger, holdes fokus og handles under pres.



Tak for en stærk aften
Haderslev Erhvervsråd takker alle medlemmer, der deltog og var med til at gøre årets generalforsamling til en stærk aften for det lokale erhvervsliv.
Der skal også lyde en tak til Kim Soblis Koch og Banegaardshotellet for at danne rammen om arrangementet.
Se billeder fra generalforsamlingen her
Medlemmer er meget velkomne til at bruge billederne. Ved brug krediteres gerne HER’s medlem og fotograf Camilla Højgaard, ColorStudio.